Make your own free website on Tripod.com
11. Panzer-Division
Div. Stab/ 11.Pz.Div
Pz. Rgt. 15
Pz. Gren. Ret. 110
Pz. Gren. Ret. 111
Pz. Art. Regt. 119
Pz. Pi. Btl. 209
Pz. Na. Abt. 89
Pz. Jg. Abt. 61
Heeres-Flak Abt 277
San. Tr. Abt. 61
Verw. Tr. Abt. 61
Kfz.-Park Tr. Abt. 61
Div. Na. Tr. Abt. 61
Feld-Ers. Btl. 61
Feld-Grend. Trupp. 61

und
Leiche-Flak-Abt. 71 ( 1941 zugeordnet )
General der Panzertruppen Hermann Balck(16 May 1942 - 4 Mar 1943)
11. Panzer-Division
Kommandeure


General der Panzertruppen Ludwig Crüwell(1 Aug 1940 - 15 Aug 1941)
Generalleutnant Günther Angern(15 Aug 1941 - 24 Aug 1941)
General der Panzertruppen Hans-Karl Freiherr von Esebeck(24 Aug 1941 - 20 Oct 1941)
Generalleutnant Walter Scheller(20 Oct 1941 - 16 May 1942)
General der Panzertruppen Hermann Balck(16 May 1942 - 4 Mar 1943)
General der Infanterie Dietrich von Choltitz(4 Mar 1943 - 15 May 1943)
Generalleutnant Johann Mickl(15 May 1943 - 10 Aug 1943)
Generalleutnant Wend von Wietersheim(10 Aug 1943 - 10 Apr 1945)
Generalmajor Horst Freiherr Treusch und  Buttlar-Brandenfels(10 Apr 1945 - 8 May 1945)
Generalleutnant Wend von Wietersheim(10 Aug 1943 - 10 Apr 1945)